XRace 2017

07.08.2017

V sobotu 5. 8. 2017 vystřídali inline bruslaři formule na 2,4km dlouhém tréninkovém okruhu Spreewaldring, který se nachází cca 70km jižně od Berlína. Bruslaři zde absolvovali půlmaraton, který nese název XRACE.
Letošní závod byl zároveň i Zemské mistrovství Berlína (každá německá spolková země má vlastní zemské mistrovství vedle Mistrovství Německa).
Nejprve startovali a mezi sebou soupeřili muži, po té ženy, konaly se tedy dva oddělené závody. Navíc byl oddělen mistrovský závod od závodu pro bruslaře bez německé licence DRIV (Německý svaz kolečkového a inline bruslení).
Z českých závodníků se účastnil pouze Jaroslav Zika (ISC Praha) a Hana Duspivová (TEMPISH inline team). Jaroslav závod nedokončil vzhledem ke změně počasí - během závodu mužů parné letní počasí s sebou přineslo průtrž mračen a pro některé závodníky se v kluzkých zatáčkách staly brusle na určitých kolečkách neovladatelné.
Ženy, které startovaly více něž jednu hodinu po mužích, měly čas na výměnu koleček a lépe se na závod připravit.
Hana Duspivová startovala v kategorii fitness a tuto kategorii vyhrála po závěrečném spurtu nad německou závodnicí Annette Damer (SCC Skating Berlin). Třetí skočila pak Yvonne Wankerl (LGO Euskirchen/Erftstadt). V mužích v kategorii fitness první tři pozice obsadili: Andreas Rodius, Jürgen Nachtigäller a Adam Augustyn.
V kategorii Speed v celkovém pořadí byli nejrychlejší: Alexander Bastidas (SCC Skating Berlin), Pawel Ciezki (der-rollenshop.de) a Markus Pape (der-rollenshop.de). Nejrychlejší ženou pak byla Aniela Dymiszkiewicz (Plichwyscig.pl), druhá byla v cíli Silke Röhr (VfR Büttgen 1912 e.V. Speedskater Düsseldorf) a třetí skončila Helene Milling (Turbine Halle). V rámci Zemského mistrovství Berlína pak byli vyhlášeni závodníci podle příslušných věkových kategorií.