24 Heures Rollers očami Rosti Švrčka

06.07.2018

Takmer pred rokom sa v Tempish zrodil nápad, pokúsiť sa zaútočiť na najvyššie stupne v najslávnejšom 24 hodinovom závode na svete, vo Francúzskom Le Mans. Zostavenie desaťčlenného tímu do kategórie prestige sa ukázalo, ako pekný oriešok. Zostavu, ktorú sme mali hotovú 3 mesiace pred štartom pretekov, sme museli na poslednú chvíľu niekoľkokrát meniť. Desiatka statočných teda znela - Ondra Suchý, Martin Labuz, Rosťa Švrček, Kamil Hastík, Tomáš Ptáčník, Vojta Pospišilík, Ondra Pyszko, Dušan Čičmanec, Rafal Gaweł a Mateusz Sologa.

Celý tím dorazil do Francúzska v piatok a v sobotu dopoludnia už bol pripravený na pretekárskom okruhu. Zázemie v podobe skyboxu bolo skvelé a všetko bolo pripravené ako má.

Po prehliadke okruhu nastúpil Ondra Suchý na 300m dlhý šprint, ktorý určuje postavenie pretekárovi pri štarte. V tomto šprinte obsadil 4. miesto z 370 pretekárov a pozícia pre štart bola skvelá. Bolo takmer neuveriteľné, ako rýchlo dokázali niektorí pretekári po štartovom výstrele obuť svoje korčule a vyraziť na trať. Tí najrýchlejší to zvládli asi za 4 sekundy.

Hneď po úvodných dvoch úvodných kolách, sme boli na 4. pozícii so stratou asi 35 sekúnd. Taktika bola jasná, striedali sme po jednom kole, v ktorom nechal každý svoje maximum. Chceli sme jazdiť okruh dlhý 4,2 km pod 7 minút, čo sa nám darilo. Ondra Suchý dokonca predviedol kolo za 6:16 a Tom Ptáčník za 6:19, ostatní chlapci všetci okolo 6:35. Aj napriek skvelým časom sa nám však prvé tri tímy dokázali vzďaľovať.

Víťazný tím poskladaný hlavne z Francúzskej reprezentácie dokázal za 24h prejsť cez 900km. Náš tím TEMPISH zvládol 845km, čo by v minulom ročníku stačilo na víťazstvo. Tento rok tomu, ale bolo inak a konkurencia bola obrovská. Všetci chalani z tímu, nechali v každom kole na trati maximum a nikomu nič nedarovali. Aj napriek tomu to stačilo len na "štvrté miesto" v kategórii a celkovo piate miesto naprieč všetkými kategóriami. Po pretekoch panoval v tíme pocit sklamania, pretože sme všetci pomýšľali na medailu. Na druhú stranu, sme ale boli šťastní, že sme tento extrémne náročný závod v úmornej horúčave v zdraví prežili a nakoniec byť v prvej päťke v takejto konkurencii je predsa krásny výsledok!

Obrovské poďakovanie patrí celému nášmu supportu, ktorý odviedol skvelú prácu a bez ktorého by to nešlo! Zdeňa Sauer, Martin Marsina, David Superata, Vláďa Kyas, Tomáš Pitrun a v neposlednom rade Tomáš Hromádka s manželkou Věrou. Podpora bola skvelá, jedlo bolo vynikajúce a ľudia v celom tíme boli úplne úžasní!!! Bol to veľmi silný zážitok, na ktorý sa nezabúda a dúfam, že sa do Le Mans zase niekedy vrátime.